Մադրիդում ԱԺ նախագահն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման անհրաժեշտությանը
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Մադրիդում մասնակցում է Իսպանիայի խորհրդարանի հովանու ներքո անցկացվող Միջխորհրդարանական միության 143-րդ քառօրյա վեհաժողովին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նոյեմբերի 28-ի նիստում ելույթ է ունեցել: Նա շնորհակալություն է հայտնել իսպանացի գործընկերներին՝ երկու տարվա ընդմիջումից հետո համաժողովի գերազանց կազմակերպման եւ ջերմ հյուրընկալության համար: Խորհրդարանի նախագահը նշել է, որ վերջին տարիներին Հայաստանը եւ հայ ժողովուրդը բազմաթիվ ներքին եւ արտաքին մարտահրավերների են առերեսվում: Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ 2018 թվականի թավշյա հեղափոխությունից հետո Հայաստանի կառավարությունը նախաձեռնել է լայնամասշտաբ բարեփոխումներ բազմաթիվ ոլորտներում՝ ի նպաստ ժողովրդավարական արժեքների եւ սկզբունքների: Նա շեշտել է, որ ժողովրդավարությունը Հայաստանում այլընտրանք չունի: Ազգային ժողովի նախագահը ժողովրդավարության զարգացման լուրջ մարտահրավերներից է համարել ապակայունացման եւ տարածաշրջանային հակամարտությունների վտանգը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած եւ 44 օր տեւած Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմին՝ ԱԺ նախագահը կարեւորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում հակամարտության կարգավորման երկարատեւ լուծում գտնելու անհրաժեշտությունը: Հետպատերազմյան իրադարձությունների ներկայացման համատեքստում Ալեն Սիմոնյանը ներկաներին հիշեցրել է երկու օր առաջ Հայաստանի վարչապետի եւ Ադրբեջանի նախագահի Սոչիում կայացած հանդիպումը, ուր քննարկվել են իրավիճակը կայունացնելու ուղիները՝ ապաշրջափակել բոլոր տրանսպորտային եւ հաղորդակցության միջոցները եւ լուծել մարդասիրական խնդիրները, այդ թվում հայ ռազմագերիների եւ այլ պահվող անձանց վերադարձը: Նա ուշադրություն է հրավիրել ազնիվ երկխոսության անհրաժեշտությանը, որի պարագայում բոլոր հարցերը կարող են լուծվել առանց ուժի կիրառման: Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը ժողովրդավարության ժամանակակից մարտահրավերներից մեկն է համարել կոռուպցիան՝ հավելելով, որ դրա դեմ պայքարը հիմնական առաջնահերթություններից մեկն է Հայաստանում:
Ելույթում անդրադարձ է եղել նաեւ երիտասարդության, Հայաստանում լրատվամիջոցների ազատության, կանանց իրավունքների հարցերին:
Եզրափակելով խոսքը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը շեշտել է, որ արագ փոփոխվող ժամանակակից աշխարհում պետք է մեկտեղել ջանքերը՝ ժողովրդավարության նոր մարտահրավերներին դիմակայելու համար: Վեհաժողովում հնչած ելույթների, քննարկումների օրակարգային հիմնական թեզերը կառուցված են ժողովրդավարության ժամանակակից մարտահրավերների շուրջ: Համաժողովի նպատակն է ընդլայնել Միջխորհրդարանական միության անդամների հաղորդակցման հնարավորությունները՝ նպաստելով միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանը:
Համաժողովի նախորդ երկու օրվա ընթացքում պատվիրակներն անդրադարձել են քաղաքական համակարգերի նկատմամբ հանրային վստահության թուլացման, սոցիալական ցանցերի միջոցով բեւեռացման եւ ապատեղեկատվության տարածման պայմաններում խորհրդարանների գործառույթներին եւ որոշիչ դերակատարությանը:
Խորհրդարանականները մտքեր են փոխանակել հասարակության հետ արդյունավետ համագործակցության, որոշումների կայացման գործընթացի ներառականության եւ ներկայացուցչականության վերաբերյալ: Միջխորհրդարանական միությունում ընդգրկված է ավելի քան 120 անդամ երկիր: Համաժողովին նախատեսված է ընդունել նաեւ Միջխորհրդարանական միության 2022-2026 թվականների նոր ռազմավարությունը: Այն նպատակ ունի վերակողմնորոշել միջխորհրդարանական վեհաժողովն այն ոլորտներում, որտեղ այն կարող է մեծ ազդեցություն ունենալ եւ որտեղ խորհրդարանական գործիքակազմի անհրաժեշտություն կա: Ռազմավարությունը սահմանում է հետեւյալ քաղաքական առաջնահերթությունները՝ կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի միջոցներ, ժողովրդավարություն, մարդու իրավունքներ եւ գենդերային հավասարություն, խաղաղություն ու անվտանգություն, կայուն զարգացում:

In Madrid NA President Touches Upon Necessity of Solution of Nagorno Karabakh Conflict
The delegation led by the President of the RA National Assembly Alen Simonyan took part in the 143rd Assembly of the Inter-Parliamentary Union being held under the auspices of Parliament of Spain.
At November 28 meeting, the RA NA President delivered a speech. He thanked his Spanish colleagues for the excellent organization of the IPU Assembly after two years of break and for the warm hospitality. The Speaker of Parliament has noted that over the recent years Armenia and its people have been facing numerous domestic and external challenges. Alen Simonyan has underlined that after the Velvet revolution in 2018 the Armenian government over the recent years has initiated wide multi-sectoral reforms for the benefit of democratic values and principles. He has stressed that democracy in Armenia has no alternative. The President of the National Assembly considered one of the serious challenges to the democratic development is the danger of destabilization and regional conflicts.
Touching upon the 44-day war Nagorno Karabakh unleashed by Azerbaijan, the NA President highlighted the necessity of finding solution to the Nagorno-Karabakh conflict within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairs. In the context of the presentation of the post-war events, Alen Simonyan reminded the attendees about the meeting of the Prime Minister of Armenia and President of Azerbaijan two days ago where the ways to stabilize the situation were discussed – to unblock all transportation and communication links and to solve all humanitarian issues, including the return of Armenian prisoners of war and other detained persons. He drew the attention of his colleagues to the need of an honest dialogue, in case of which all problems could be solved without resorting to the use of force. The Head of the legislative body has considered one of the major contemporary challenges of democracy remains corruption, adding that the fight against it is one of the main priorities in Armenia.
In his speech the NA President also referred to the issues of youth, the freedom of media in Armenia and the women’s rights.
Concluding his statement, the RA NA President has stressed that in our fast-changing modern world, we have to join our efforts to withstand all challenges. The agenda main theses of the voiced speeches, discussions are built around contemporary challenges of democracy. The goal of the Assembly is to expand the opportunities of communication for the members of the Inter-Parliamentary Union, promoting the development of the inter-parliamentary relations.
During the previous two days of the Assembly the delegates reflected upon the ease of public trust towards the political systems, the polarization via social network and the functions and the crucial role of parliaments in spreading disinformation.
The parliamentarians exchanged ideas on the effective cooperation with the society, the inclusiveness of the decision-making process and representation. More than 120 member states are included in the Inter-Parliamentary Union. It was designed to adopt the new strategy of the Inter-Parliamentary Union for 2022-2026. It has an aim to reorient the Inter-Parliamentary Union in the spheres, where it can have great impact, and where there is need for parliamentary toolset. The strategy defines the following political priorities: means of fight for climate change, democracy, human rights and gender equality, peace and security, sustainable development.